9th Edition (January 15, 2020) WINNERS

'Dovetail' (UK) - Georgia Cotton

(1st Place)

BEST OF THE FEST WINNER

NOMINEES

'Sound' (US) - Tawan Bazemore

(3rd Place)

'A Reinaissance' (UK) - Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker

(2nd Place)

'Simmetria' (IT) - Michele Di Rienzo

'ELIAS' (DE) - Jacek Kubaczynski

'The Mandarin Tree' (DE) - Cengiz Akaygün

BEST STUDENT FILM

'Gisette' (UK) - Calum Matthews

 

 

SPECIAL MENTION

'Yet Another' (US) - Tim Disbrow

BEST DIRECTOR

Georgia Cotton​ -'Dovetail' (UK) 

NOMINEES

Prach Rojanasinwilai, Noah Ottersen Parker - 'A Renaissance' (UK) 

Tawan Bazemore- 'SOUND' (US)

BEST SCREENWRITER

Prach Rojanasinwilai, 

Noah Ottersen Parker - 'A Renaissance' (UK) 

NOMINEES

Ivan Moreira - 'Dovetail' (UK)

Michele Di Rienzo - 'Simmetria' (IT)

BEST ORIGINAL SCORE

NOMINEES

Ken Belcher - 'Dovetail' (UK)

Tommaso Simonetta - 'Simmetria' (IT)

BEST CINEMATOGRAPHER

Alexandru Pleșoianu - 'Dovetail' (UK)

Tawan Bazemore - 'SOUND' (US)

NOMINEES

BEST EDITOR

Josh Marion - 'For you, my dear' (US)

NOMINEES

Jacek Kubaczynski - 'ELIAS' (DE)

BEST ACTOR

Leonardo Nenna - 'Simmetria' (IT)

Anette Duwe - 'The Mandarin Tree' (DE)

NOMINEES

Billey Demirtas - 'The Mandarin Tree' (DE)

Cayan Yildirim - 'Elias' (DE)

BEST ACTRESS

Léa des Garets - 'Gisette' (UK)

NOMINEES

Crystal Porter-Bazemore - 'SOUND' (US)

Elmira Rafizadeh - 'Elias' (DE)

'ArchiPaper' - Rafal Barnas (PL)

BEST ANIMATION

NOMINEES

'The Onederful Nation' - Lynette Kong, Chong Yoon Pang (MYS)

'Urbanality'- Evan McInnes (AUS)

BEST DOCUMENTARY

NOMINEES

'A Woman's Calling' - Ivy Staker (AUS)

'Ebony' - Daniel Aremu (UK)

'THE SONGS of LOVE' - Andrii Andreiev (UA)

'Astronaut ( by Jelly Bean )' - Pierre Ponchant (FR)

BEST MUSIC VIDEO

'Christmas on the moon' - Lado Kvataniya (RUS)

NOMINEES

'Carnival Youth - Boys Do Cry' - Roberts Kulenko (LVA)

BEST WEB SHORT

'Strangers' - Matthew Winters, Andrew Essig (US)

NOMINEES

'Donna On The Go: DANCE' - Tam Warner (US)

'A Trip with Mom' - Sophie SHUI (TW)

BEST EXPERIMENTAL

'Sunset' - Marcin Giżycki (PL)

NOMINEES

'The Trip' - Eileen Myles (US)

'Save LGBT in Russia' - Maria Antonova​ (RUS)

BEST SCREENPLAY (written) WINNER

'Twine' - Xinyi Yang

'The Lesson' - Duncan Putney

Runner Up:

2nd Runner Up:

'HELENIA' - Geebran Warchausky Cristo

FOLLOW US

  • Facebook Classic

FILM FEST GLOBAL LTD © SHORT STOP INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, 2015-2020

ezgif.com-webp-to-png (1).png